Menu

Výstava dřevorytů a hybohledů Pavla Macka

Pátek 1.4. / 17:00 / Výstava / Foyer KD Mlejn

Pavel Macek je český umělec a dřevorytec. Výtvarné metodě řezby do dřeva se věnuje přes 40 let, působil mimo jiné ve Francii, kde za dřevoryty získal v roce 1986 cenu Juan Chièze. Svou tvorbu popisuje slovy:

“Sedím u stolu a ryji do dřeva, nebo stojím u svého lisu a tisknu na papír to, co jsem vyryl. Na svou práci používám techniku ztraceného dřeva, je to technika kde se používá stejná matrice na všechny barvy a postupně se mezi každým tiskem odrýpává. Asi před deseti lety jsem začal vyrábět takové mechanické skříňky, kterým teď říkám hybohledy. Jedná se o různě veliké bedýnky, které si buď vyrobím, nebo je někde najdu. Dovnitř pak vyřežu či jinak vyrobím a dám dohromady pomocí různých převodů a kladek, koleček a záchytek, různé scénky, které divák dá sám do pohybu pomocí kličky k tomu určené. Uvnitř lze pak vidět různé scénky a momenty života, snů, či strachů, anebo interpretace románů, pohádek či obrazů velkých mistrů. Vše se točí, skřípe a diváci se ocitnou jakoby vtaženi do toho malého světa, který se jim uvnitř otevře.”

Výstavu můžete navštívit od 1. do 30. dubna 2022 ve foyer KD Mlejn. Vernisáž proběhne v rámci Festivalu sólové tvorby pro děti a mládež.

Otevírací doba:

Pondělí – čtvrtek 14:00 – 18:00

a během každé akce v KD Mlejn

 

Vstupné je zdarma