Menu

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční (online)

Pátek 25.12. / 18:00 / Koncert / ONLINE - YouTube KD Mlejn

Online záznam koncertu z kostela sv. Jakuba Staršího, Praha 5 – Stodůlky.

Dirigent: Jan Rezek
Varhany: Vladimír Roubal
Zpěv:
Lucie Silkenová & Karolína Žmolíková (soprán)
Stanislava Jirků & Petra Vondrová (alt)
Martin Slavík & Josef Brindzák (tenor)
František Zahradníček & Martin Vodrážka (bas)
Tympány: Josef Fousek

 

Rok 2020 se zpočátku nezdál nikterak výjimečný. Brzy však získal nemilou nálepku roku pandemického, který změnil život každému člověku. Zažíváme situace, se kterými jsme se předtím nikdy nesetkali. Hodně tradičních akcí, koncertů, činností najednou není a zůstalo po nich jen prázdno.

I Česká mše vánoční se za desítky let provozování na kůrech kostelů či na pódiích koncertních síní stala nedílnou součástí našich Vánoc. Někomu mohla přijít již příliš „obehraná“, ale v momentě, kdy se ruší její provádění, nám velice chybí. Také u nás na Stodůlkách muselo bohužel dojít ke zrušení tradičního koncertu. Když se však ukázala malá hvězdička naděje, že by přece jen určitým způsobem šlo tuto tradici zachovat, neváhali jsme. Nejprve pomohlo spojení tří silných subjektů Prahy 13 – radnice, KD Mlejn a Římskokatolické farnosti Stodůlky. Pak přišla pomoc od přátel hudebníků a nakonec propojení s profesionály, kteří umí zajistit přenos koncertu do Vašich domovů. Za dodržení všech platných pravidel Vás rádi navštívíme online u Vás doma.

Těšit se můžete na dirigenta Jana Rezka, varhaníka strahovského kláštera Vladimíra Roubala, sólisty Národního divadla a další pěvce, kteří se rozhodli Rybovu mši uvést snad v tom nejmenším možném komorním obsazení.

Věřím, že rok 2021 bude pro kulturu příznivý a do našeho stodůleckého kostelíka se vrátí původní „rybovka“, na které si zazpívá a zahraje mnoho muzikantů pod vedením skvělého Jiřího Kubíka. Posluchači zaplní kostel do posledního místečka a jediný přenos bude ten, který ponesou diváci ve svých rozechvělých srdcí.

Lucie Rezek Silkenová

Koncert proběhne bez účasti veřejnosti, tedy bez diváků a bude možné jej shlédnout na YouTube kanále KD Mlejn od 25. prosince 2020 od 18:00.