Menu

Pražský komorní balet: On/a

Čtvrtek 2.11. / 19:30 / Taneční inscenace / KD Mlejn
Tři choreografové, tři příběhy beze slov: na vlně současného tance. Pražský komorní balet tak, jak ho neznáte. Triptych On/a, který měl premiéru v červnu 2023, je autorským dílem tří zahraničních choreografů. K představení byli přizváni zahraniční choreografové Ji-Eun Lee (Jižní Korea), Lidia Wos (Švédsko) a Lórand Zachár (Maďarsko), kteří působí na volné noze, spolupracují zejména s nezávislými tanečními soubory a současně vyučují na tanečních konzervatořích a akademiích múzických umění. Mají tedy bohaté zkušenosti nejen s uměleckou tvorbou, ale i fungováním nezávislých těles v zahraničí a předáváním zkušeností mladším kolegům.

Špetka krutosti

Choreografie: Ji-Eun Lee
Hudba: Hildegard von Bingen
Kostýmy: Ji-Eun Lee
Světelný design: Ji-Eun Lee, Viktor Svidró
Asistent choreografie: Lenka Šustová Hrabovská
Tančí: 6 tanečníků
Délka: 12 minut
Premiéra: 29. 6. 2023, KD Mlejn Praha

Tento kus ukazuje, jak se v lidské mysli rodí zloba a táhne se za svědomím dotyčného jako ocas. Ten je stále delší a těžší, ovíjí se kolem těla, až člověku sevře duši. Zloba dusí duši jako smog, a nakonec ji celou pozře. Tak negativní emoce ničí lidského ducha.

Ornament

Choreografie: Lóránd Zachár
Hudba: Marin Marais
Kostýmy: Lóránd Zachár
Světelný design: Lóránd Zachár, Viktor Svidró
Asistenti choreografie: Linda Svidró, Igor Vejsada
Tančí: 10 tanečníků
Délka: 18 minut
Premiéra: 29. 6. 2023, KD Mlejn Praha

Tato zábavná dvacetiminutová choreografie připomíná atmosféru barokních bálů, kde se tančí na hudební etudy soudobého skladatele Marina Maraise nazvané Básně bláznovství. Na jevišti se střídají groteskní návaly energie s něžnými cituplnými výjevy tu v rychlém, tu v pomalém tempu.

Nečekejte nic více, ani nic méně než něco přes čtvrthodinku bláznivé podívané slibující příjemný odpočinek.

Na hraně iluze

Choreografie: Lidia Wos
Hudba: Johann Sebastian Bach, Francesco Tristano, Carl Craig, Daniel Hope, Wim Mertens, Dustin O‘Halloran, Victor Axelrod, Tristan Honshinori Kondo, Tiziana Simona, Sean Bergin, Abel Korzeniowski, Sigur Rós
Dramaturgie: Robert Karlsson
Scéna a kostýmy: Lidia Wos
Světelný design: Lidia Wos, Viktor Svidró
Asistenti choreografie: Lenka Šustová Hrabovská, Igor Vejsada
Tančí: 9 tanečníků
Délka: 30 minut
Premiéra: 29. 6. 2023, KD Mlejn Praha

Ve světě, kde nic nedává smysl, může být první dojem zavádějící. Choreografka Lidia Wos vás ve svém novém díle, vytvořeném přímo pro Pražský komorní balet, zve do světa pokřivených obrazů a dějových zvratů. Do světa, kde hranici mezi fantazií a realitou určuje jen vaše představivost. Do světa, kde je stůl někdy opravdu jen stolem a ze zadní části lebky lze vyčíst celý lidský příběh. Pojďte spolu s tanečníky tančit na hraně iluze.

Lidia Wos je švédsko-polská choreografka známá svým osobitým jazykem, který se vyznačuje kroutivými pohyby, překvapivými pozicemi těla a absurdním humorem. Dalším typickým znakem její tvorby je muzikalita. V tomto díle používá mimo jiné hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Její starší díla jsou uváděna po celém světě. Choreografie Na hraně iluze je jejím prvním počinem pro Pražský komorní balet.

Více informací: www.prazskykomornibalet.cz